Trebam li raditi detailing novog automobila?

BMW

Ukoliko ste postali vlasnik novog automobila, vjerojatno ste si postavili ovo pitanje. Vi ste vlasnik i zapravo je sve na vama. Možete ali i ne morate, ipak je automobil tek izašao iz salona. Osobno bih se odlučio na taj korak. Ispravio bih sve sitne nedostatke i svojem novom vozilu pružio adekvatnu zaštitu.

Tvornica – Transport – Prodavatelj – Vi. Tako nekako izgleda proces od proizvodnje automobila do vas. Svaki korak tog procesa donosi određenu “štetu” automobilu. Osim vas naravno. Vi ste mu blagoslov.

Tijekom same proizvodnje automobila, on prolazi određene provjere, a to uključuje i kvalitetu laka. U tvornici se traže nedostaci i ogrebotine na laku koji se na traci ispravljaju poliranjem. S obzirom da su to veliki sustavi sa pokretnim trakama, velike firme si ne mogu dozvoliti potrošnju velike količine vremena na ispravkama takve vrste detalja pa samim time i kvaliteta ispravaka postaje upitna. No dobro. Automobil je nov, lak je zdrav?

Nakon tvornice slijedi transport. Cestovni, željeznički ili brodski. Znate li što im je zajedničko? Kontaminacija. Prašina, kiša (kamenac), razne čestice iz tvornica i sunce. Sve to “udara” po automobilu tijekom transporta i ostavlja sitne tragove. Željeznički transport donosi i povečanu kontaminaciju od čestica željeza. To obično pranje neće ukloniti, a dugoročno stvara ozbiljan problem jer se te čestice “uvuku” u pore boje i stvaraju hrđu. Ali bližimo se odredištu, tj. prodavatelju i tu će automobil dobiti tretman. Not so easy…

Prodavatelj je osoba koja vama nudi određeni produkt u zamjenu za ordeđenu vrijednost. Jedini i osnovni cilj prodavatelja je prodaja (iznenađenje). Ne nadajte se da će se saloni truditi automobile držati perfektnima. Sredit će ga tek toliko da vi automobil dobijete uredan, čist i nov. Nemaju vremena, a vjerojatno ni resursa da bi se detaljno bavili sa detaljima na automobilu.

Moja preporuka nakon kupnje novog automobila je istog odvesti na detailing tretman ili ga napravite sami ako imate volju i želju. Automobil je potrebno dobro i pravino oprati te osušiti kako se nebi napravila dodatna šteta na laku. Zati napraviti temeljitu dekontaminaciju koja će lak dovesti do najsavršenijeg čistog stanja. Kao zadnji korak je taj prekrasan i čist lak pokriti sa zaštitom. Kvalitetna keramička zaštita tu stupa na scenu i štiti vašu investiciju par godina.

Vraćam se na početak teksta – vi ste vlasnik i odluka je na vama, a ja vam prenosim svoje mišljenje. Javite se lokalnom detaileru koji će svojim znanjem i iskustvom adekvatno pripremiti automobil za dugotrajnu zaštitu.

Odgovori