Dekontaminacija laka – Glina

Kako bi lak na vozilu zadržao sjaj, potrebano ga je temeljito očistiti, polirati (ako je potrebno) i zaštititi. Temeljno čišćenje zovemo dekontaminacija laka i potrebna je prilikom pripreme laka za poliranje i nanošenje zaštite. Glina je odličan alat za ukloniti kontaminaciju na laku kao što su vodene mrlje, katran, prašina i smola od stabala.

Svojstva gline

Glina je savitljiva tvar koju koristimo za uklanjanje prljavštine koja se s vremenom kontaminira na laku vozila. Prilikom laganih pokreta po laku, glina na sebe “lijepi” ili “hvata” prljavštinu sa laka koji ne možemo ukloniti redovnim pranjem.

Trebam li koristiti glinu?

Odgovor na ovo pitanje se može saznati jednim vrlo jednostavnim testom. Nakon redovnog pranja vozila uzmite plastićnu vrećicu (idealno vrećica za zamrzavanje hrane), obucite je na ruku te laganim pokretom prijeđite preko čistog laka (kao što je ovdje prikazano). Upalite svoja dodirna osjetila i primjetite – je li lak hrapav ili gladak? Ukoliko je gladak, vrećicu spremite, glinu zaboravite. Nije vam potrebna.

S druge strane, hrapav lak je indikator kontaminirane prljavštine koju ne možete očistiti redovnim pranjem i tu na scenu nastupa glina.

Vrste gline

Prije nego objasnim kako koristiti glinu, navesti ću vrste gline:

  1. Fina – pogodna za vozila sa manjom količinom kontaminacije te početnike jer sporije uklanja prljavštinu te je puno manji rizik od oštećenja laka. Zahtjeva više vremena i ne uklanja sve kontaminacije.
  2. Umjerena – uklanja večinu prljavština i pogodna je za prosječnog korisnika.
  3. Agresivna – uklanja svu prljavštinu ali traži oprez i moguće naknadne ispravke.

Kako koristiti glinu?

Dekontaminacija sa glinom dolazi nakon redovnog pranja vozila i uklanjanja grube prljavštine. Za ovu vrstu uklanjanja prljavštine potrebna nam je glina te lubrikant. Možete te ih pronaći u specijaliziranim trgovinama sa autokozmetikom. Za odabir gline savjetujem pitati prodavača za preporuku.

Prije nego glina dotakne lak, potrebno je nanijeti dovoljnu količinu lubrikanta na lak ali i na glinu. Glinu je potrebno presaviti nekoliko puta te oblikovati kako bi se što lakše moglo raditi s njom. Nakon što je dovoljno lubrikanta naneseno, lak prelazimo glinom laganim pokretima ruke bez pritiskanja gline prema laku. Ne raditi dugačke i brze pokrete te obuhvatiti manje površine laka.

Najbitnija stavka je redovno aplicirati lubrikant kako bi glina “klizila” te kako nebi došlo do oštećenja laka. Najbolji lubrikant je tekučina kreirana upravo za ovu svrhu ali može se iskoristiti i šampon pomješan sa vodom ili aktivna pjena.

Kako glina privlači na sebe prljavštinu, potrebno ju je redovno presavijati kako bi čisti dijelovi gline bili u doticaju sa podlogom.

Nakon što je dekontaminacija glinom odrađena, lak je potrebno isprati i vozilo osušiti. Ponovno možete napraviti test laka i garantiram da će lak biti gladak. Sada je spreman za poliranje i/ili nanošenje zaštite.

Opasnosti

Iskorištena i prljava glina nije pogodna za korištenje i treba je izbjegavati, pošto prljavština koju je prikupila može napraviti više štete nego koristi. Staru i umjereno prljavu glinu možete koristiti za dekontaminaciju felgi. Važno je napomenuti kako sve što je korišteno za čišćenje felgi, ne smije se koristiti za čišćenje laka.

Ako vam je glina ispala na pod, ni ne pomišljajte je nastaviti koristiti. Jako brzo prikupi grubu prljavštinu s poda i ako je nastavite koristiti na laku, ubrzo ćete imati ogrebotine.

Završni čin

Nakon korištenja, glinu pospremite u zatvorenu kutijicu po mogučnosti sa lubrikantom kako bi sačuvala svoja svojstva. Dekontaminirani lak je spreman za nanošenje zaštite. Vosak, sealant ili keramička zaštita. Vama na izbor. Samo ne zaboravite se provozati nakon napornog posla!

One thought on “Dekontaminacija laka – Glina

Odgovori