Minerali su nužni za funkcioniranje ljudskog tijela. Sudjeluju u različitim biokemijskim procesima u organizmu kao što su izgradnja kostiju, mozga, krvi, enzima, hormona itd. Što ako te iste minerale nazovemo malo drugačijim imenom – kamenac? Tu se već pojam “nužnog” koristi u drugačijem kontekstu.
Svi znamo što je kamenac. Svaki dan TV programi vrte histerizirane ljude kojima je kamenac pojeo grijač perilice rublja ili gledamo u super heroje svijeta svemira koji su zapakirani u obojane plastične boce i koji hrabro uništavaju kamenac sa slavina, tuš kabine itd. Ali naš fokus je na limenim ljubimcima i njih želimo zaštititi od kamenca. Zašto? Jednostavno jer je abrazivan!
Abrazivni sastav
Na teritoriju Lijepe naše, nema puno mjesta na kojima se može reći kako je voda “mekana”. Uglavno je, prema Deutsche Härte (stupanj tvrdoće), tvrda ili vrlo tvrda. Tvrdoća vode je uzrokovana prisutnošću rastvorenih prirodnih minerala soli kalcija i magnezija koji se isparavanjem vode na laku manifestiraju kao tvrde fleke. One se, uslijed djelovanja sunčevih UV zraka, spajaju sa bojom i tako čine štetu. S obzirom da se radi o mineralima, možemo zaključiti da djeluju abrazivno i stoga ih je nužno spriječiti/ukloniti!

Kako ukloniti fleke sa laka?
- Potrebno je temeljito oprati automobil. Pod time mislim na temeljito čiščenje laka od grube prljavštine i dekontaminacije.
- Možemo koristiti dva načina – dekontaminacija glinom ili kemijska dekontaminacija.
Dekontaminacija glinom se radi dok je lak čist ali mokar. Ovom tehnikom mehanički uklanjamo kontaminaciju, a cijeli proces dekontaminacije glinom je opisan ovdje.
Kemijska dekontaminacija se vrši pomoću tekućih proizvoda kojima uklanjamo razne kontaminacije kao što su ljepila, smola, kukci, katran, ulja i masti. Čistiji lak, lakše uklanjanje kamenca. - Nakon dekontaminacije, lak mora biti čist i suh. Specijalizirani proizvod za uklanjanje kamenca nanosimo na lak i ostavljamo ga propisano vrijeme. Na ovaj način, bez abrazivnih tehnika “nježno” uklanjamo kamenac sa laka.
Jedan od trikova je koristiti deminiraliziranu vodu koja će zbog nedostatka minerala privlačiti otopljeni kamenac na sebe i tako ga puno bolje ukloniti.
Proizvod za uklanjanje kamenca pronađite u najdražoj prodavaonici.

Oštećenje od kamenca
Ukoliko se kamenac na laku zanemaruje, zbog svojstva boje da se širi i skuplja, učiniti će štetu na laku. Iako očišćen od kamenca, lak će imati štetu koju će trebati mehanički popraviti – poliranjem ili vodenim brušenjem. Nemojte se dovesti u ovu situaciju.
Prevencija
“Bolje spriječiti nego liječiti”, kaže stara poslovica. Treba je primijeniti i ovdje. Danas imamo nekoliko rješenja za zaštititi lak od kamenca. PPF, keramika, sealant, vosak. Svako rješenje ima svoje karakteristike i rok trajanja.
PPF i keramika su najzahvalniji i najizdržljiviji ali cjenovno najskuplji. Smanjuju količinu održavanja, jako dobro štite lak ne samo od kamenca nego i raznih kontaminacija.
Sealanti i voskovi su uvijek opcije, jeftinije ali traže obnavljanje i nisu dugotrajne kao PPF i keramika. Up to you!
Poanta je vozilo izlagati što manje vlazi koja se može osušiti na automobilu jer se tako nakuplja kamenac. Nakon pranja, vozilo temeljito osušiti, koristiti deminiraliziranu vodu kod pranja kada god je to moguće, a većina autopraonica danas ima filtere. Zaštitu pratite i obnavljajte po potrebi.
Sretno u održavanju “kola” i nadam se da se vidimo na nekom meetingu!
