Kako obnoviti i zaštititi svjetla?

Obnova svjetala

U prošlom članku sam napisao razloge zašto se svjetla zamute i požute. U ovom članku ću opisati korake obnove svjetla. Iako nije velik i kompliciran posao potrebno ga je napraviti na kvalitetan i ispravan način kako bi trajnost i zaštita obnovljenih svjetala bila što duža.

Napomena: U ovom članku ne opisujem postupak na kratke staze nego kompletnu obnovu farova. Postupci sa zubnom pastop itd. se također mogu koristiti ali nisu toliko učikoviti i trajni. Ukoliko niste sigurni da možete sami kvalitetno obaviti ovaj posao, javite se lokalnom detaileru za pomoć.

Obnova prednjih i stražnjih svjetala je više-manje ista. Jedina razlika je što stražnja svjetla u večini slučajeva nije potrebno brusiti zbog same razlike u sastavu materijala i lokaciji svjetala pa to uzmite u obzir. Dublje ogrebotine na stražnjim svjetlima bi mogle zahtjevati brušenje. Krenimo na postupak!

Za početak lista stvari koja će vam biti potrebna:

  1. Voda i sredstvo za čišćenje
  2. Suhe i čiste krpe od mikrofibre
  3. Zaštitna/krep traka
  4. Brusni/abrazivni papir (600, 1000 i 2000)
  5. Pasta za poliranje plastike
  6. Cutting pad (mikrofibra)
  7. Finishing pad (spužva)
  8. Mašina za poliranje
  9. Zaštitni premaz (UV zaštita)

Sve navedeno možete nabaviti u trgovinama autokozmetike.

1. Detaljno operite svjetla

Prije brušenja i poliranja svjetla je potrebno detaljno oprati i osušiti. To učinite sa vodom i šamponom za pranje eksterijera.

2. Zaštita elemenata oko svjetla

Nakon što smo svjetlo očistili i temeljito osušili, potrebno je nanijeti zaštitnu traku kako prilikom brušenja i poliranja nebi oštetili plastike i lim oko svjetla.

3. Brušenje

Kako bi se uklonio oksidizirani sloj plastike ili zaštite potrebno je brusnim papirom u horizontalnim i vertikalnim pokretima izbrusiti plastiku svjetla. Ovisno o težini oksidacije, ovaj korak nije potreban ukoliko se radi o manjoj oksidaciji. Također, nije potrebno nanositi vodu. Može se raditi i suho brušenje. Započnite sa granulacijom 600 pa nastavite na 1000 pa zatim 2000. Između svake granulacije obavezno očistite i uklonite ostatke izbrušenog sloja.

4. Poliranje – cutting pad

Nakon brušenja uz pomoć mašine za poliranje krenite sa poliranjem. Koristite pastu za poliranje plastike te cutting pad (pad sa mikrofibrom). Ponovo pripazite na uklanjanje ostataka plastike koja se uklanja poliranjem. Nakon poliranja temeljito očistite svjetlo.

5. Poliranje – finishing pad

Ponovo s mašinom za poliranje koristite finishing pad (pad sa spužvom) te finu pastu za poliranje plastike. Ovo je završni korak koji će vratiti sjaj plastici, ukloniti najsitnije ogrebotine od brušenja te ukloniti najmanje ostatke oksidizirane plastike. Ponavljam, pripazite na uklanjanje ostataka plastike te temeljito očistite svjetlo nakon poliranja.

6. Zaštita

Mnogi završavaju posao na prošlom koraku jer svjetlo izgleda dobro ali gledajmo to ovako. Na svjetlo se u tvornici nanosi proziran zaštitni sloj otporan na UV zrake. Sa godinama izloženosti UV zrakama, kemijama, kiselinama kukaca, udaraca itd. zaštita oslabi, požuti i oksidizira. Mi ju prethodnim koracima uklanjamo te ostavljamo “golu” plastiku svjetla. Kako ta plastika nema nikakvu zaštitu, brzo će oksidizirati i postati žuta.

Iz tog razloga uložite u zaštitu svjetla u obliku folije ili zaštitnog premaza kojih danas ima dosta na tržištu, dostupni su u svim trgovinama autokozmetike, a nisu ni skupi.

Nadam se da sam vam pomogao! Živjeli!

Odgovori