Uklanjanje smole sa automobila

Nitko ne voli ostaviti automobil da “gori” na suncu i svi lovimo hlad kako bi ga sačuvali od UV zračenja koje nam sunce donosi. Često se taj hlad nalazi ispod stabla. Ta prekrasna biljka nam osim hlada često može ostaviti još jedan poklon – smolu.

Prirodne smole su amorfni proizvodi koji većinom nastaju u stabljici i kori, rjeđe u lišću nekih drvenastih biljaka, i izlučuju se u balzamu, spontano ili kada se biljka ozlijedi.

– hr.wikipedia.org

Smolu nije lako ukloniti i oko nje treba pripaziti. Ukoliko ostane na automobilu duže vrijeme, stvrdnuti će i dobiti će te tvrdi materijal, zalijepljen za lak. Dakle, pripazite ukoliko ste parkirali ispod stabla.

Ukoliko ste smolu pronašli na svom vozilu, potrebno ju je omekaniti ili otopiti. Nikako ju strugati ili kidati jer time možete oštetiti lak. Zapamtite, cilj je uklanjanja svake mrlje ukloniti je na što blaži način. Struganje i kidanje je u detailingu zadnji ako ne i zabranjen korak.

Kad smo kod struganja i kidanja, u redu je žiletom i laganim pokretima ukloniti smolu sa stakla. Samo pripazite da vam žilet cijelom linijom leži na površini kako bi izbjegli neželjene ogrebotine.

Na laku sam isprobao više načina i jedan se pokazao relativno dobrim. Prvi korak je bio omekaniti smolu sa vodom i APC-om tako što sam ih ostavio na njoj par minuta. Nije previše pomoglo i smola je ostala čvrsta i na mjestu. Drugi pokušaj je bio lubrikacijom i glinom. Također bez uspjeha.

Zatim sam isprobao 50%-50% mješavinu destilirane vode i izopropil alkohola. Zbog planiranog natapanja preko mikrofibre, oko smole sam zalijepio maskirnu traku kako bi što manje čistog laka došlo u dodir sa tekućinom.

Maskirna traka oko mjesta gdje se nalazila smola

Ovdje se ne radi o uklanjanju ulja i prljavštine nakon poliranja. Ovdje će tekućina neko vrijeme “ležati” na laku pa je dobro pripaziti jer alkohol može naštetiti laku.

Laganim pokretima gore-dolje i lijevo-desno, osjeti se zapinjanje mikrofibre što je rezultat topljenja smole. Ponavljanje koraka sa dodavanjem mješavine na mikrofibru se pokazalo kao relativno blago i uspješno riješenje koje traži vrijeme.

Što vam je veći udio alkohola u mješavini, smola će se brže topiti ali će vam automatski narasti i rizik od oštećivanja laka. Moja preporuka je smanjiti udio alkohola, potrošiti više vremena i smanjiti rizik oštečivanja laka.

Kada se cijela smola očistila, ostala je mrlja jednaka opranom ptičijem izmetu. To sam riješio pastom za poliranjem (u mom slučaju Zvizzer HC 4000 Heavy Cut) i mikrofibrom. Uz lagani pritisak i ravnim pokretima rukom, nestala je i ta mrlja.

Odgovori