Redoslijed čišćenja eksterijera

Svi znamo da je prvi korak auto isprati vodom i maknuti s njega grubu kontaminaciju i prljavštinu. Nakon toga dolaze aktivna pjena, šamponi, krpe od mikrofibre, kistovi itd. Je li dobra ideja krenuti s čišćenjem nama najbližeg dijela vozila ili postoji razlog zašto određenim dijelovima prvo treba posvetiti pažnju? Idemo to malo proći!

Za početak odmah u kost – najprljaviji dijelovi vozila su najniži, odnosno kotači, podvozje i najniži dijelovi karoserije. Najgrublja kontaminacija dolazi upravo sa tla, a vozilo ju na sebe “baca” rotacijom kotača.

Rotacija kotača i smijer podizanja kontaminacije sa tla.

Iz tog razloga, potrebno je krenuti od najnižih dijelova vozila. Predlažem krenuti s kotačima koje treba dobro i temeljito oprati zbog čestica čađi trošenja kočnica. Nakon toga kreće čišćenje karoserije koju je najbolje započeti od vrha. Zašto? Obratite pažnju na sljedeću sliku.

Razina kontaminacije na vozilu

Zamislite to ovako – jačina plave boje = jačina kontaminacije. Ukoliko započnemo od dna, daleko je veći rizik prenošenja kontaminacije na gornje dijelove vozila, što automatski znači i veću vjerojatnost grebanja laka. Istina, krpa od mikrofibre privlači na sebe prljavštinu, metoda sa dvije ili više kanti će smanjiti rizik ali ga nikada u potpunosti eliminirati.

Zapamtite, cilj je prljavštinu “podići” i maknuti, bez grebanja laka.

Odgovori